Award Recipients

A complete list of the 2019 Awards Convocation award recipients can be found below. A historical record of previous award recipients will be made available soon, please contact us at awards@mit.edu with any questions.

2019 Recipients

Last, First Name Affiliation Award
African Student Associaton - Golden Beaver Award (Group)
Alberto Parada Hernandez, Germán G William L. Stewart, Jr. Award
Alexander-Katz, Alfredo Materials Science and Engineering Frank E. Perkins Award for Excellence in Graduate Advising
Araujo Cruxen, Isadora G Graduate Student Council Teaching Award
Belcher, John Physics Teaching with Digitial Technology Award
Bello Gonez, Lorena Architecture Frank E. Perkins Award for Excellence in Graduate Advising
Bernal, Guillermo G Harold and Arlene Schnitzer Prize in the Visual Arts
Bertics, Abby 2020 Malcolm G. Kispert Award
Bowen, Kalyn 2019 Suzanne Berger Award for Future Global Leaders
Cafferty, Carole Educational Justice Institute at MIT Irwin Sizer Award for Most Significant Improvement to MIT Education
Callahan, Brian Athletic Facilities & Operations James N. Murphy Award
Carleton, Amy Comparative Media Studies Teaching with Digitial Technology Award
Castillo, Michael 2019 Albert G. Hill Prize
Chang, Crystal 2020 Bridge Builder Award
Chatzivasileiou, Orpheus G Karl Taylor Compton Prize
Cheeseman, Iain Biology, Whitehead Institute UROP Outstanding Mentor Award - Faculty
Chen, Christine G Larry G. Benedict Leadership Award
Cissé, Ibrahim Physics Everett Moore Baker Award for Excellence in Undergraduate Teaching 
Costanza-Chock, Sasha Comparative Media Studies/Writing John S.W. Kellett '47 Award
Curhan, Jared Sloan Teaching with Digital Technology Award
Das, Supratim - Mens et Manus Award
Delta Phi Epsilon - D. Reid Weedon JR ’41 Alumni/ae Relations Award - Second Place
Demaine, Erik EECS Teaching with Digital Technology Award
Dereje, Naomi 2020 Ronald E. McNair Scholarship Award
DiVincenzo, Mark Vice President and General Counsel Gordon Y. Billard Award
Dorsch, Daniel G Edward L. Horton Fellowship
Etienne, Nikayah 2019 Ronald E. McNair Scholarship Award
Experimental Study Group - Irwin Sizer Award for Most Significant Improvement to MIT Education
Frebel, Anna Physics Earll M. Murman Award for Excellence in Undergraduate Advising
Fry, Caroline G MISTI Ambassador Award
Gaikwad, Neil G Karl Taylor Compton Prize
García Franceschini, René 2019 Albert G. Hill Prize, Golden Beaver Award (Individual), Karl Taylor Compton Prize
Goetz, Devon 2020 Betsy Schumacker Woman Athlete of the Year Award 
Gomez, Isabella 2019 Albert G. Hill Prize
Guvenilir, Ayse 2020 Albert G. Hill Prize
Guzman, Yazmin G Suzanne Berger Award for Future Global Leaders
Henry-Rerrie, Stephon 2019 Albert G. Hill Prize
HST MEMP Student Diversity Ambassadors  - Bridge Builder Award (Group)
Ikeanyi, Chinonyelum 2019 Albert G. Hill Prize, Ronald E. McNair Scholarship Award
Jan, Alexa 2019 MISTI Ambassador Award
Josiah-Faeduwor, Aiyah - Emerging Leader Award
Jurko, AJ 2019 Howard W. Johnson Award
Kahn, Sami G William L. Stewart, Jr. Award
Kifle, Bruke 2019 Albert G. Hill Prize, Mens et Manus Award
Kim, Clare G Goodwin Medal
Kurchin, Rachel G Graduate Student Council Teaching Award
Lee, Amalia 2019 Laya and Jerome B. Wiesner Student Art Award
Mahadevan, Amala Earth, Atmospheric, and Planetary Sciences Frank E. Perkins Award for Excellence in Graduate Advising
Malenko, Andrey Sloan Frank E. Perkins Award for Excellence in Graduate Advising
McCandler, Caitlin 2019 Association of MIT Alumnae (AMITA) Senior Academic Award
McDowell, Ceasar DUSP Paul Gray Award for Public Service
McLellan, Kevin MIT Program in Art, Culture, and Technology James N. Murphy Award
MIT FinTech - Outstanding Event Award
Monagle, Dan 2019 Frederick Gardner Fassett, Jr. Award
Mothersill, Pip G Laya and Jerome B. Wiesner Student Art Award
Nelson, Kate 2019 Frederick Gardner Fassett, Jr. Award
Nunez-Dominguez, Stephanie 2019 Albert G. Hill Prize
Okudo, Samira - Unsung Hero Award
Olateru-Olagbegi, Adedoyin 2020 Ronald E. McNair Scholarship Award
Pearlman, Lee David Educational Justice Institute at MIT Irwin Sizer Award for Most Significant Improvement to MIT Education
Pollock, Emily Richmond Music and Theater Arts Arthur C. Smith Award
Poterba, James Economics Frank E. Perkins Award for Excellence in Graduate Advising
Quaye, Jessica 2020 Albert G. Hill Prize, Laya W. Wiesner Award
Roberts, Tim 2019 Malcolm G. Kispert Award
Rungta, Ahaan 2019 Harold J. Pettegrove Award
Sciarappa, Luke 2019 Frederick Gardner Fassett, Jr. Award
Sigma Kappa - D. Reid Weedon JR ’41 Alumni/ae Relations Award - First Place
Simon, Ashley 2019 Albert G. Hill Prize
Souza, Garrett 2019 Laya and Jerome B. Wiesner Student Art Award
StartLabs Undergraduate Leadership Team - Patrick E. McGovern Award
Tey, Evan 2019 Larry G. Benedict Leadership Award
Tress, Sarah 2019 Priscilla King Gray Award for Public Service
Turner, Andrew G Goodwin Medal
Volpatti, Lisa G Priscilla King Gray Award for Public Service
Waste Watchers - Golden Beaver Award (Group)
Weinmann, Patricia-Maria ORSEL Laya Wiesner Community Award
White, Jacob EECS Bose Award for Excellence in Teaching
Widnall, Sheila AeroAstro Gordon Y. Billard Award
Williams, Randi - Unsung Hero Award
Yin, Grace 2019 Louis Sudler Prize in the Arts
Zhang, Lily 2021 Outstanding New Leader Award
Zhang, Angela G UROP Outstanding Mentor Award - Graduate Student/Postdoc
Zhexi Zhang, Gary G Laya and Jerome B. Wiesner Student Art Award