Back to top

2003 Recipients

Albert G. Hill Prize

  • Oscar J. Murillo ’03
  • Kasetta V. Coleman ’04

Association of MIT Alumnae (AMITA) Senior Academic Award

  • Caroline M. Twomey ’03

Arthur C. Smith Award 

  • Professor Wesley L. Harris, Aeronautics and Astronautics

Betsy Schumacker Woman Athlete of the Year Award 

  • Kelly A.Martens ’03

Bose Award for Excellence in Teaching

  • Professor Heidi Nepf, Civil and Environmental Engineering

D. Reid Weedon JR ’41 Alumni/ae Relations Award

  • Phi Beta Epsilon

Edward L. Horton Fellowship Award

  • Weekly Wednesdays

Everett Moore Baker Memorial Award for Excellence in Undergraduate Teaching

  • Professor Walter H. G. Lewin, Physics

Frank E. Perkins Award

  • Professor Randall Davis, Electrical Engineering and Computer Science

Frederick Gardiner Fassett, Jr. Awards

  • Lawrence W. Colagiovanni ’04
  • Christine M. Ortiz ’04
  • Lauren E. Owens ’03

 Goodwin Medal

  • Jeffrey A. Bowers G , Physics
  • Ziad H. Nejmeldeen G , Economics

 Gordon Y Billard Award

  • Professor Nancy H. Hopkins, Biology

Graduate Teaching Award

  • Professor Gilbert Strang, School of Science
  • Emanuela Binello G, Whittaker College of Health Sciences and Technology
  • Professor Eran Ben-Joseph, School of Architecture and Planning
  • Micah O’Halloran G, School of Engineering
  • Professor Joseph Dumit, School of Humanities, Arts and Social Sciences

Harold and Arlene Schnitzer Prize in the Visual Arts

  • Moneta K. Ho G
  • Nadya A. Direkova G
  • Joyce C. Wang ’04

 Harold J. Pettegrove Award

  • Richard A. Hovan ’03

 Howard W. Johnson Award 

  • Damian M. Engen ’03

 Irwin Sizer Award for the Most Significant Improvement in MIT Education

  • William C. Hanson, Leaders for Manufacturing

James N. Murphy Award 

  • Dennis J. Collins, Housing
  • Michele Oshima, Office of the Arts

 John S.W. Kellett ’47 Award

  • Katarina Senn Midelfort G

 Karl Taylor Compton Prizes

  • Vikash Gilja ’03
  • Alvar Saenz-Otero G
  • Sanith Wijesinghe G

Kristin E. Finnegan Prize

  • Alexander F. Brown G
  • William J. Turkel G

Laya and Jerome B. Wiesner Student Art Award

  • MIT Bhangra Club
  • Gamelan Galak Tika
  • Daniel J. Katz ’03
  • Sangita Shresthova G

 Laya W. Wiesner Award

  • Nancy E. Ramirez ’03

 Laya Wiesner Community Award

  • Catherine A. Modica, HST

 Louis Sudler Prize in the Arts

  • Alison H. Wong ’03

 Malcolm G. Kispert Awards

  • Audrey S.Wang ’03
  • Sean P. Nolan G

 Patrick J. McGovern ’59 Entrepreneurship Award

  • MIT Sloan Entrepreneurs

 Priscilla King Gray Award

  • Kyle W. Rattray ’05

 Ronald E. McNair Scholarship Award 

  • Jumaane A. Jeffries ’03
  • Danielle R. Lawrence ’03

William L. Stewart, Jr. Award 

  • Ronak Bhatt G
  • Rebecca Y. Deng ’03
  • Jamy M. Drouillard G
  • Arthur G. Fitzmaurice G
  • Terrence R. Strader ’04
  • Student Emergency Medical Services (SEMS)