Back to top

Writing

2017 Ilona Karmel Writing Prizes:

King Prize for Writing Science Fiction

  • First Prize: Melanie Abrams '17
  • Second Prize: Gailin Pease '18,
    Burlington, VT

Robert A. Boit Writing Prize: Essay

  • First Prize: Rona Wang '20,
    Portland, OR
  • Honorable Mention: Hairuo Guo

Robert A. Boit Writing Prize: Poetry

  • First Prize: Gailin Pease '18,
    Burlington, VT
  • Second Prize: Divya Goel '19
  • Third Prize: Nicholas Matthews '17
  • Honorable Mention: Deborah Plana '17,
    Miami, FL

Robert A. Boit Writing Prize: Short Story

  • First Prize: Rona Wang '20,
    Portland, OR
  • Second Prize: Kishore Patra '18
  • Third Prize: Gailin Pease '18,
    Burlington, VT

S. Klein Prize for Technical Writing

  • First Prize: Yasuko Mano '17
  • Second Prize: Camilo Espinosa '18

S. Klein Prize for Science Writing

  • First Prize: Kate Telma G
  • Second Prize: Giorgia Guglielmi G

Vera List Prize for Visual Arts

  • First Prize: Emily Watlington G
  • Second Prize: Shane Reiner-Roth G

Boit Manuscript Prize: Essay

  • First Prize: Vincent Anioke '17
  • Second Prize: Darian Bhathena '20,
    Andover, MA
  • Third Prize: Steven Truong '20

Boit Manuscript Prize: Fiction

  • First Prize: Vincent Anioke '17
  • Second Prize: Jessica Adams '18
  • Honorable Mention: Rona Wang '20,
    Portland, OR

Boit Manuscript Prize: Poetry

  • First Prize: Gailin Peas '18,
    Burlington, VT
  • First Prize: Elise Bickford '18,
    Falmouth, ME
  • Second Prize: Rona Wang '20,
    Portland, OR
  • Honorable Mention: Shelby Pefley '17,
    Los Altos Hills, CA
  • Honorable Mention: Allie Hexley '17

Dewitt Wallace Prize for Science Writing for the Public

  • First Prize: Theresa Machemer '19,
    Plaistow, NH
  • Second Prize: Francesca Schembri '17
  • Honorable Mention: Steven Truong '20

Ellen King Prize for Freshman Writing

  • First Prize (Short Story): Rona Wang '20,
    Portland, OR
  • Second Prize (Essay): Rona Wang '20
  • Honorable Mention: Kristen Overly '20,
    Columbus, OH

Enterprise Poets Prize in Imagining a Future

  • First Prize: Meicen Sun G
  • Second Prize: Devany West '18

Boit Prize for Engineering Writing

  • First Prize: Remi Mir '17,
    Woodside, NY
  • Second Prize: Elliot Owen '18,
    Menlo Park, CA
  • Honorable Mention: Elan Ness-Cohn '17

Obermayer Prize

  • Undergraduate
    • Francesca Schembri '17
  • Graduate
    • Meicin Sun G
    • Honorable Mention: Emily Watlington G
  • Writing for the Public
    • Justin Chen G
    • Honorable Mention: Aaron Dy G