Back to top

Electrical Engineering & Computer Science

Carlton E. Tucker Teaching Award for excellence in teaching
  • Vahid Montazerhodjat G,
    Isfahan, Iran

Harold L. Hazen Teaching Award for excellence in teaching

  • Robert L. McIntyre G,
    Liberal, KS

Frederick C. Hennie III Teaching Award for excellence in teaching

  • Aliaa Atwi G,
    Beirut, Lebanon
  • Hayden C. Metsky G,
    Millburn, NJ
  • Eduardo Sverdlin Lisker G,
    Mexico City, Mexico

EECS Teaching Award Honorable Mention

  • Clarice Aiello G,
    San Paulo, Brazil

SoE Graduate Student Extraordinary Teaching and Mentoring Award

  • Clarice Aiello G,
    San Paulo, Brazil

Undergraduate Teaching Award

  • Max Dunitz G,
    Manhattan Beach, CA

Paul L. Penfield Student Service Award

  • Cody A. Coleman G,
    Waterford Works, NJ
  • Joy M. Johnson G,
    Greensboro, NC

Robert M. Fano UROP Award for outstanding undergraduate research project in EECS

  • Sarah A. Weir `14,
    Johnson City, NY

Morais (1986) and Rosenblum (1986) Fund for outstanding undergraduate research project in EECS

  • Gil Goldshlager `16

Anna Pogosyants UROP Prize for outstanding undergraduate research project in Computer Science

  • Qinxuan Pan G,
    Malden, MA

2013 SuperUROP Outstanding Research Presentation Award

  • Chelsea B. Finn `14,
    Pleasanton, CA
  • Anvisha H. Pai `14,
    Mamou, LA
2013 SuperUROP Outstanding Research Project Award
  • Caelan R. Garrett `14,
    Fairfax, VA
  • Rishi N. Patel `14,
    Cambridge, MA

2013 SuperUROP Outstanding Research Technical Report Award

  • Francis X. Chen `15,
    Granger, IN
  • Erika Ye `14,
    Saratoga, CA

Northern Telecom/BNR Project Award for best 6.111 project

  • Ariana J. Eisenstein `15,
    Derwood, MD
  • Woo Hyeok Kang `15,
    Incheon, Korea
  • Tarun Malik `15,
    Haryana, India

George C. Newton UG Lab Prize for best 6.111 laboratory project

  • Katharine M. Daly `15,
    Rancho Palos Verdes, CA
  • Jack C. Hutchinson `15,
    Ireland

J. Francis Reintjes Excellence in VI-A Industrial Practice Award —For outstanding performance at a VI-A company

  • Timothy Galvin G,
    Burke, VA - Draper Labs

Morris Joseph Levin Award—For best Master of Engineering thesis presentation

  • Rui Jin G,
    San Diego, CA
  • Hijung Valentina Shin G,
    Princeton, NJ

Charles & Jennifer Johnson Award for outstanding Master of Engineering thesis in computer science

  • First Place:
    Robert L. McIntyre G,
    Liberal, KS
  • Second Place:
    Zachary E. Kabelac G,
    Potomac, MD

David Adler Memorial EE MEng Thesis Award for outstanding Master of Engineering in electrical engineering

  • Rui Jin G,
    San Diego, CA

David A. Chanen Writing Award

  • Eeway Hsu `15,
    Menlo Park, CA

Richard J. Caloggero Award for loyalty and dedication to the department

  • Janet Fischer,
    EECS Graduate Administrator
  • Patricia Sampson,
    EECS Communications Coordinator

Department Head Special Recognition Award for outstanding service to the department
  • Danielle Festino,
    EECS Leadership Giving Officer
  • Gim Hom,
    EECS Undergraduate Lab Instructor
  • Krista Van Guilder,
    Manager of Media and Design, RLE

Ruth and Joel Spira Award

  • Wojciech Matusik,
    Esther and Harold E. Edgerton Career Development Associate Professor of Electrical Engineering and Computer Science
  • Asuman Ozdaglar,
    Professor of Electrical Engineering

Jerome Saltzer Award for excellence in teaching recitation sections

  • Karl Berggren,
    Professor of Electrical Engineering and Computer Science and Associate Director, Microsystems Technology Laboratory

Burgess (1952) & Elizabeth Jamieson Award for excellence in teaching

  • M. Frans Kaashoek,
    Charles Piper Professor of Computer Science and Engineering and
  • Associate Director,
    Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory
  • David R. Karger,
    Professor of Computer Science and Engineering

GSA Graduate Mentor Award

  • Gerald J. Sussman,
    Panasonic Professor of Electrical Engineering

ACM/IEEE Best Advisor Award

  • Seth Teller,
    Professor of Computer Science and Engineering

HKN —Best Instructor Teaching Award

  • Ronald L. Rivest,
    Professor of Computer Science and Engineering

Faculty Research Innovation Fellowship

  • Marc A. Baldo,
    Professor of Electrical Engineering and Associate Director, Research Laboratory of Electronics
  • Regina A. Barzilay,
    Professor of Computer Science and Engineering
  • Samuel R. Madden,
    Professor of Computer Science and Engineering
  • David J. Perreault,
    Professor in Power Engineering and Associate Department Head

Steven and Renee Finn Innovation Fellow

  • Erik D. Demaine,
    Professor of Computer Science and Engineering