Back to top

Brain and Cognitive Sciences

Angus MacDonald Award for Excellence in Undergraduate Teaching
  • Heather Acuff '13,
    Pittsburgh, PA
  • Wilma Bainbridge G,
    Bethesda, MD
  • Hamsika Chandrasekar '13,
    Sugarland, TX
  • Matthew Greene G,
    Columbus, OH
  • Julian Jara-Ettinger G,
    Morelia, Michoacån, Mexico
  • Joseph Keller G,
    Columbia, MD
  • Horng-An Edward Nieh G,
    Charlotte, NC
  • Sam Norman-Haignere G,
    Lawrenceville, NJ
  • Gerald Pho G,
    Twinsburg, OH
  • Kimberly Scott G,
    Pasadena, CA
  • Laura Stoppel G,
    Boca Raton, FL

Walle Nauta Award for Excellence in Graduate Teaching

  • Simon Kornblith G,
    Oberlin, OH

Walle Nauta Award for Continuing Dedication to Teaching

  • Steve Ramirez G,
    Everett, MA

BCS Award for Excellence in Undergraduate Advising (Faculty)

  • Mriganka Sur,
    Paul E. and Lilah Newton Professor of Neuroscience and Director, Simons Center for the Social Brain
BCS Award for Excellence in Undergraduate Teaching (Faculty)
  • Nancy Kanwisher,
    Walter A. Rosenblith Professor of Cognitive Neuroscience

BCS Departmental Service Awards

  • Gerry Desmond,
    Facilities and Operations Administrator, BCS
  • Najat Kessler,
    Web, Events, and Publications Coordinator, The Picower Institute for Learning and Memory at MIT
  • Julie Pryor,
    Communications Admininstrator/Science Writer, McGovern Institute for Brain Research
  • Rachel Traughber,
    Communications & Development Assistant, BCS

Walle J.H. Nauta Award for Outstanding Research in Brain and Cognitive Sciences

  • Margaret Mary Cunniff '13,
    Brewster, NY
  • Swethasri Dravida '13,
    Shrewsbury, MA
  • Elia Samuel Harmatz '13,
    Cambridge, MA & Huntington Valley, PA
  • Claire O'Connell '13,
    Los Altos Hills, CA
  • Alireza Samiei '13,
    Cambridge, MA
  • Sarah Weiss '13

Hans—Lukas Teuber Award for Outstanding Academics in Brain and Cognitive Sciences

  • Heather Acuff '13,
    Pittsburgh, PA
  • Shivani Agarwal '13,
    Columbia SC
  • Hamsika Chandrasekar '13,
    Sugarland, TX
  • Margarita Esteban '13,
    Herndon, VA
  • Jenelle Feather '13,
    Windber, PA
  • June Geng '13,
    Zionsville, IN
  • Elia Samuel Harmatz '13,
    Cambridge, MA & Huntington Valley, PA
  • Catherine Olsson '13,
    Cambridge, MA
  • Alireza Samiei '13,
    Cambridge, MA
  • Alissa Totman '13,
    Lynnfield, MA
  • Lily Tran '13,
    Somerville, MA
  • Jeanne Yu '13,
    Arlington, TX
Honorable Mention for Outstanding Academic Record
  • Sebastian Begg '14,
    Wellesley, MA
  • Sofia Essayan-Perez '15,
    Westmount, QC, Canada
  • David Han '14,
    Newton, MA
  • Da Sul Jin '14,
    Yongin-Shi, South Korea
  • Sarah Lund '14,
    Lakeville, MN
  • Rebecca MacRae '14,
    Sherborn, MA
  • Erika Trent '15,
    Yokohama, Japan
  • William Watkins '14,
    Holladay, UT
  • Yijing Xin '14,
    Racine, WI

Honorable Mention for Outstanding Research

  • Zuzanna Balewski '14,
    Medford, MA
  • Jaclyn Konopka '14,
    Novi, MI
  • Qianli Liao,
    China
  • Rebecca MacRae '14,
    Sherborn, MA
  • Lauren Quisenberry '14,
    Corpus Christie, TX