Back to top

Writing

2014-2015 Ilona Karmel Writing Prizes Competition

    Prize for Writing Science Fiction

    • First Prize: Andrea Kritz '15
    • Second Prize: Vincent Anioke '17
    • Third Prize: Melanie Abrams '17

    Robert A. Boit Writing Prize: Essay

    • First Prize: Grace Assaye '16
    • Honorable Mention: Nevin Daniel '15
    • Honorable Mention: David Hesslink '17

    Robert A. Boit Writing Prize: Poetry

    • First Prize: Natasha Balwit '16
    • First Prize: Laura Zhang '15
    • Second Prize: Nicolas Brown '16
    • Third Prize: Deborah Plana '17
    • Third Prize: Gailin Pease '18
    • Honorable Mention: Andrew Trattner '17
    • Honorable Mention: Jacob Isenhart '16

Robert A. Boit Writing Prize: Short Story

  • First Prize: Vincent Anioke '17
  • Second Prize: Ishwarya Ananthabhotla '17
  • Third Prize: Paelle Powell '15
  • Honorable Mention: Hannah (Hailan) Pang '16

S.Klein Prize for Technical Writing:

  • First Prize: Adelaide Tovar '15
  • Second Prize: Marsha Wibowo '16

Vera List Prize for Visual Arts

Undergraduate

  • First Prize: Melanie Abrams '17 co-authored with Caitlin Mehl '17
  • Second Prize: Katherine Weishaar '18

Graduate

  • First Prize: Kelly Presutti G

Boit Manuscript Prize: Essay

  • First Prize: Daniel Parker '16
  • Second Prize: Angela Leong '18

Boit Manuscript Prize: Fiction

  • First Prize: Vincent Anioke '17
  • Second Prize: Natasha Balwit '16
  • Honorable Mention: Melanie Abrams '17

Boit Manuscript Prize: Poetry

  • First Prize: Vivian Tran '16
  • First Prize: Alexandriyia Emonds '15
  • Second Prize: Valentina Chamorro '16
  • Third Prize: Nicolas Brown '16
  • Third Prize: Herbert Mehnert '15

Dewitt Wallace Prize for Science Writing for the Public

  • Second Prize: Hannah Hailan Pang '16
  • Second Prize: Gailin Pease '18

Ellen King Prize for Freshman Writing

  • First Prize: Trang Luu '18
  • First Prize: Lordique Fok '18
  • Second Prize: Gailin Pease '18

Enterprise Poets Prize in Imagining a Future

  • First Prize: Mei Zuo '16
  • Second Prize: Natasha Balwit '16

Writing and Humanistic Studies Prize for Engineering Writing

  • First Prize: Julia Sun '15
  • Second Prize: Gianmarco Suarez '17