Back to top

Electrical Engineering and Computer Science

Seth J. Teller Award for Excellence, Diversity and Inclusion

  • Irene Chen G,
    Somerville, MA
  • Marzyeh Ghassemi,
    Postdoctoral Associate

Carlton E. Tucker Teaching Award for Excellence in Teaching

  • Megan Marie Fuller G,
    Alburquerque, NM

Harold L. Hazen Teaching Award for Excellence in Teaching

  • Fabian A. Kozynski Waserman G,
    Montevideo, Uruguay

Frederick C. Hennie III Teaching Award for Excellence in Teaching

  • Shraman Ray Chaudhuri G,
    San Diego, CA
  • Timothy Kaler G,
    San Diego, CA
  • Anne K. Kelley G,
    Chapel Hill, NC
  • Remi Mir G,
    Woodside, NY
  • Tally Portnoi G,
    Chesterfield, MO
  • Mayuri Sridhar G,
    Kings Park, NY
  • Xuhong (Lisa) Zhang G,
    Zhejiang, China

Undergraduate Teaching Award

  • Olivia Brode-Roger ’19,
    Braine I'Alleud, Belgium

Paul L. Penfield Student Service Award

  • Alex Jordan Hanson G,
    Taylorville, UT

Morais (1986) and Rosenblum (1986) Fund for Outstanding Undergraduate Research Project in EECS

  • Rujie Yao ’18,
    Columbia, MO

Jeremy Gerstle Award for Outstanding Undergraduate Research Project in Artificial Intelligence

  • Uma Roy ’18,
    Lexington, MA

Anna Pogosyants UROP Prize for Outstanding Undergraduate Research Project in Computer Science

  • Douglas J. Stryker ’19,
    Glenview, IL

Robert M. Fano UROP Award for SuperUROP Project

  • Ekin Karasan ’18,
    Ankara, Turkey

Licklider Award for Outstanding Undergraduate Research Project in EECS

  • Xin Wen ’18,
    Shenzhen, China

2018 SuperUROP Outstanding Research Project Award

  • Andrew Ilyas G,
    Waterloo, ON, Canada
  • Andrew V. Rouditchenko ’19,
    Warren, MI
  • Diana Wofk G,
    Brooklyn, NY

George C. Newton UG Lab Prize for Best 6.111 Laboratory Project

  • Katherine E. Shade ’18,
    Glencoe, IL
  • Melinda D. Szabo ’19,
    Oconomowoc, WI

Northern Telecom/BNR Project Award for Best 6.111 Project

  • Nicholas Waltman ’18,
    Lexington, KY
  • Mike M. Wang ’19,
    Richmond Hill, Ontario, Canada

J. Francis Reintjes Excellence in 6-A Industrial Practice Award—For Outstanding Performance at a 6-A Company

  • Alex Sloboda G,
    North Port, FL

Morris Joseph Levin Award—Masterworks Thesis Presentation

  • Mazdak Abulnaga G,
    Bellingham, WA
  • Tathagata Srimani ’18,
    West Bengal, India

Charles & Jennifer Johnson Award for Outstanding Master of Engineering Thesis in Computer Science

  • Bowen Baker ’17,
    Nevada City, CA
  • Andres Erbsen G,
    Juri, Estonia
  • Jade D. Philipoom ’18,
    Seffner, FL

David Adler Memorial EE MEng Thesis Award for outstanding Master of Engineering in electrical engineering

  • Catherine A. Medlock ’17,
    Lexington, MA
  • Saumil Bandyopadhyay ’18,
    Glen Allen, VA

David A. Chanen Writing Award

  • David Amirault ’19,
    Lexington, MA
  • Temi T. Taylor ’20,
    Chester, NJ

Richard J. Caloggero Award for Loyalty and Dedication to the Department

  • Robert Miller,
    Professor of Electrical Engineering and Computer Science

Department Head Special Recognition Award

  • Igor Gilitschenski,
    Senior Postdoctoral Associate of Computer Science & Artificial Intelligence Lab
  • Luka Murman G,
    Weil am Rhein, ‎Germany
  • Feras Saad G,
    Chino Hills, CA

Ruth and Joel Spira Awards for Excellence in Teaching

  • Regina Barzilay,
    Professor of Electrical Engineering and Computer Science
  • John Tsitsikilis,
    Professor of Electrical Engineering and Computer Science

EECS Outstanding Educator Award

  • Stefanie Mueller,
    Assistant Professor of Electrical Engineering and Computer Science
  • Tao B. Schardl,
    Research Scientist of Computer Science & Artificial Intelligence Lab

Capers and Marion McDonald Award for Excellence in Mentoring and Advising

  • Ronitt Rubinfeld,
    Professor of Electrical Engineering and Computer Science

Louis D. Smullin Award for Excellence in Teaching

  • Joe Steinmeyer,
    Extraordinary Lecturer of Electrical Engineering and Computer Science

Jerome Saltzer Award for Excellence in Teaching Recitation Sections

  • Robert Berwick,
    Professor of Electrical Engineering and Computer Science

Burgess (1952) & Elizabeth Jamieson Award for Excellence in Teaching

  • Erik Demaine,
    Professor of Electrical Engineering and Computer Science
  • Dennis Freeman,
    Professor of Electrical Engineering and Computer Science

ACM/IEEE Best Advisor Award

  • Gim P. Hom,
    Lecturer of Electrical Engineering and Computer Science

HKN—Best Instructor Teaching Award

  • Hari Balakrishnan,
    Professor of Electrical Engineering and Computer Science

Faculty Research Innovation Fellowship/Steven and Renee Finn Innovation Fellow

  • Devavrat Shah,
    Professor of Electrical Engineering and Computer Science
  • Nickolal Zeldovich,
    Professor of Electrical Engineering and Computer Science