Back to top

2012 Recipients

 
Albert G. Hill Prize
  • Brittany Jones ’12
  • Ken Lopez ’12
  • Kristen Peña ’12
  • Michael Thompson ’12

Association of MIT Alumnae (AMITA) Senior Academic Award

  • Kamena Kostova ’12

Arthur C. Smith Award

  • Professor John Winston Belcher, Department of Physics 

Betsy Schumacker Woman Athlete of the Year Award

  • Kameron Klauber ’12 

Bose Award for Excellence in Teaching

  • Professor William Deen, Department of Chemical Engineering

D. Reid Weedon, Jr. ’41 Alumni/ae Relations Award

  • Kappa Alpha Theta
  • Theta Delta Chi

Earll M. Murman Award for Excellence in Undergraduate Advising

  • Professor Maria C. Yang, Department of Mechanical Engineering; Engineering Systems Division

Everett Moore Baker Memorial Award for Excellence in Undergraduate Teaching

  • Professor Edward M. Greitzer, Department of Aeronautics and Astronautics 

Frank E. Perkins Award

  • Professor David Kaiser, Director and Professor, STS and Senior Lecturer, Physics

Frederick Gardiner Fassett, Jr. Awards

  • Eyas Alsharaiha ’13
  • Denzil Sikka ’13
  • Tim Stumbaugh '12

Goodwin Medal

  • Adrian Chi-Yan Liu, Department of Physics

Gordon Y Billard Award

  • Professor J. Kim Vandiver, Dean for Undergraduate Research, Department of Mechanical Engineering

Graduate Student Council Teaching Award

  • Yifan (Amy) Zhou, Sloan School of Management

Harold and Arlene Schnitzer Prize in the Visual Arts

  • First Prize: Matthew Everett Lawson G

Harold J. Pettegrove Award

  • Quantum Wei ’15

Howard W. Johnson Award

  • Columbus Leonard ’12

James N. Murphy Award

  • Robert Ferrara '67, Senior Director, Office of the Dean for Student Life

John S.W. Kellett ’47 Award

  • Cory Hernandez '14 

Karl Taylor Compton Prizes

  • Patrick Barragan '08
  • Paul Kominers '12
  • Gordon Wintrob '12

Louis Sudler Prize in the Arts

  • Benjamin Bloomberg '12

Laya and Jerome B. Wiesner Awards

  • Leah Brunetto '12
  • Farré Nixon '12
  • Dylan Sherry '12

Laya Wiesner Award

  • Vidya Eswaran '12

Laya Wiesner Community Award

  • Kimberly Benard, Assistant Director, Global Education and Career Development Center

Malcolm G. Kispert Award

  • Lauren Kuntz ’13
  • Noel Hollingsworth '12
  • Molly McShane '13

Patrick J. McGovern ’59 Entrepreneurship Award

  • Akshar Wunnava '14
    • Application of Advanced Entrepreneurial Techniques 15.S24  
      Team members: Kevin Clough ’12, William Evans ’14, Romi Kadri ’14, Alexander List ’15, Birju Shah G, Parul Singh G, Brett Van Zuiden ’12 

Priscilla King Gray Award for Public Service

  • Noam Angrist ’13
  • Hamsika Chandrasekar ’13
  • Stephanie Lin '12
  • Sravanthi Puranam '13

Ronald E. McNair Scholarship Award

  • Melanie Adams '13
  • Adrian Clarke '13
  • Alexandra Sailsman '13
  • Nathaniel Shoemaker-Trejo '12

William L. Stewart, Jr. Awards

  • Ethan Solomon '12