Back to top

2005 Recipients

Albert G. Hill Prize

  • Alia Burton ’05
  • Cecilia Henriquez ’05

Association of MIT Alumnae (AMITA) Senior Academic Award

  • Emily Schwartz ’05
  • Karola Meszaros ’05

Arthur C. Smith Award 

  • Professor John J. Hildebidle, Literature

Betsy Schumacker Woman Athlete of the Year Award 

  • Doria Holbrook ’08

Bose Award for Excellence in Teaching

  • Professor Dennis Freeman, Electrical Engineering and Computer Science

D. Reid Weedon JR ’41 Alumni/ae Relations Award

  • Theta Chi

Edward L. Horton Fellowship Award

  • B. Scott Francisco G
  • Nicholas Senske G

Everett Moore Baker Memorial Award for Excellence in Undergraduate Teaching

  • Professor Catherine Drennan, Chemistry
  • Professor Diana Henderson, Literature

Frank E. Perkins Award

  • Professor Jerome J. Connor, Civil and Environmental Engineering

Frederick Gardiner Fassett, Jr. Awards

  • Robin Davis ’05
  • Joshua Grochow ’05

 Goodwin Medal

  • Michael Hinczewski G
  • Benjamin Vandiver G

 Gordon Y Billard Award

  • Sheila Kanode, Assistant Dean of Engineering
  • Alan White, Senior Associate Dean, Sloan School of Management

Graduate Teaching Award

  • Professor Jacopo Buongiorno, School of Engineering
  • Paola Cappellaro, School of Engineering
  • Dr. Patricia D. Christie, School of Science
  • Pranava Raja Goundan, Sloan School of Management
  • Dr. Valerie J. Pronio-Stelluto, Whitaker College of Health Sciences & Technology
  • Martin Zalesak, Whitaker College of Health Sciences & Technology

Harold and Arlene Schnitzer Prize in the Visual Arts

  • Luis Berrios-Negron G
  • Andrew Brooks G
  • Cecilia Ramos ’05
  • Honorable Mention: Barry Kudrowitz G

 Harold J. Pettegrove Award

  • Billy Waldman ’05

 Howard W. Johnson Award 

  • Ben Schmeckpeper ’05

 James N. Murphy Award 

  • Jennifer A. Recklet, MIT Medical
  • Frederick P.Cote, Edgerton Center

 John S.W. Kellett ’47 Award

  • Ajit Dash G

 Karl Taylor Compton Prizes

  • Eric Chemi ’05
  • Michael Folkert G
  • Sriram Krishnan G

 Laya and Jerome B. Wiesner Student Art Award

  • Payal Kadakia ’05
  • Maria Kamenetska ’05
  • Cecilia Ramos ’05

 Laya W. Wiesner Award

  • Rose A. Grabowski ’05

 Laya Wiesner Community Award

  • Cristie Cowles Charles, Eastgate Parents Coordinator

 Louis Sudler Prize in the Arts

  • Daniel Stein ’05

 Malcolm G. Kispert Awards

  • David Schannon G
  • Regina Sullivan ’05

 Patrick J. McGovern ’59 Entrepreneurship Award

  • TechLink
  • Tony Chen, Joost Bonsen, Max Feng, Jason Fuller
  • John Lock, Samuel Ngai, Mehdi Gazor
  • Ali Khademhoseini, Jose Pacheco

 Priscilla King Gray Award

  • John Pope ’05

 Ronald E. McNair Scholarship Award 

  • Veronica Andrews ’05
  • Jordan McRae ’05
  • Richard-Duane Chambers ’05
  • Shauntel Poulson ’05
  • Nduka Enemchukwu ’05
  • Saundra Quinlan ’05
  • Gregory Jones ’05

William L. Stewart, Jr. Award 

  • William Fowler ’05
  • Harel Williams ’05
  • MIT Panhellenic Association
  • Academics, Research & Careers Committee of the GSC
  • Student Advisory Group to the Corporation Committee on the Presidency