Back to top

Brain and Cognitive Sciences

Angus MacDonald Award for Excellence in Undergraduate Teaching
  • John D. Gabrieli, Grover Hermann Professor in Health Sciences and Technology and Cognitive Neuroscience

Angus MacDonald Award for Excellence in Undergraduate Teaching

  • Josh Manning G,
    Pittsburgh, PA
  • Steve Ramirez G,
    Everett, MA

BCS Award for Excellence in Undergraduate Advising (Faculty)

  • Emery N. Brown, Professor of Computational Neuroscience and Health Sciences and Technology
  • Ted Gibson, Professor of Cognitive Sciences

BCS Departmental Service Award

  • Eric J. Minner, Lab Manager
  • Steven Shannon, MRI Research Technician

Walle J.H. Nauta Award for Outstanding Research in Brain and Cognitive Sciences

  • Biafra Ahanpnu '12,
    Tuscon, AZ
  • Rachel Clary '12,
    Southgate, MI
  • Rebecca Cox '12,
    Los Altos, CA
  • Chidinma Egbukichi '12,
    Portland, OR
  • Shubhi Goyal '12,
    Suwanee, GA
  • Grace Lin '12,
    Newton, MA
  • Hannah Pelton '12,
    Enfield, CT
  • Ethan Solomon '12,
    Cambridge, MA
  • Jessica Wooton '12,
    El Paso, TX

Walle Nauta Award for Excellence in Graduate Teaching

  • Sangyu Xu G,
    Suzhou, Jiangsu, China
Walle Nauta Award for Continuing Dedication to Teaching
  • Tyler Perrachione G, Kirksville MO

Hans-Lukas Teuber Award for Outstanding Academics in Brain and Cognitive Sciences

  • Allison Dobry '12,
    San Diego, CA
  • Hillary Jenny '12,
    Chapel Hill, NC
  • Heejung Kim '12,
    Seoul, South Korea
  • Barry Kriegsman '12,
    Holliston, MA
  • Sandhya Rawal '12,
    Wyckoff, NJ
  • Ethan Solomon '12,
    Cambridge, MA
  • Stasey Vishnevetsky '12,
    Orange, CT
  • Yun Xue '12,
    Highland Park, NJ

Honorable Mention for Outstanding Academic Record

  • Heather Acuff '13,
    Pittsburgh, PA
  • Shivani Agarwal '13,
    Columbia, SC
  • Hamsika Chandrasekar '13,
    Sugar Land, TX
  • Swethasri Dravida '13,
    Shrewsbury, MA
  • Margarita Esteban '13,
    Herndon, VA
  • Janelle Feather '13,
    Windber, PA
  • June Geng '13,
    Zionsvile, IN
  • David Han '14,
    Newton, MA
  • Stephanie Holden '14,
    Seattle, WA
  • Stephanie Ku '14,
    Princeton Junction, NJ
  • Sarah Lund '14,
    Lakeville, MN
  • Rebecca MacRae '14,
    Sherborn, MA
  • Alireza Samiei '13,
    Cambridge, MA
  • Alissa Totman '13,
    Lynnfield, MA
  • Lily Tran '13,
    Houston, TX
  • William Watkins '14,
    Holladay, UT
  • Yijing Xin '14,
    Racine, WI
  • Jeanne Yu '13,
    Arlington, TX
  • Catherine Olsson '12,
    Bellevue, WA
Honorable Mention for Outstanding Research
  • Devin Ahern '13
  • George Bailey '14
  • Jennifer Bustamante '14,
    Newnan, GA
  • Brendan Callahan '12,
    Syracuse, NY
  • Beverly Cope '13,
    Innisfil, ON, Canada
  • Danielle Cosio '14
  • Kathryn Dere '13,
    Westlake Village, CA
  • Emilio Gonzalez '13,
    El Paso, TX
  • Alexandra Hall '14,
    Andover, MA
  • Nia Dasul Jin
  • Allison Lee '13,
    Old Westbury, NY
  • Jiahao Andy Liang '14,
    Woodside, NY
  • Jiayi Lin '14,
    NY, NY
  • Erica Pino '13
  • Michelle Rybak '13
  • Soraya Shehata '13,
    Bethesda, MD
  • Harrison Siegel '14,
    Glencoe, IL
  • Laura Stern
  • Dordaneh Sugano '12
  • Natalia Velez-Alicea '14,
    Guaynabo, PR
  • Huaiying (Shan Shan) Wang '13,
    Starkville, MS

BCS Team Award for Outstanding Teaching (9.01)

  • Rebecca Canter G,
    North Potomac, MD
  • Taylor Jay '12,
    Overland Park, KS
  • Eitan Kaplan G,
    Los Angeles, CA
  • Megan Krench G,
    Sayre, PA
  • Ethan Solomon '12,
    Setauket, NY

BCS Team Award for Outstanding Teaching (9.02)

  • Azriel Ghadooshahy G,
    Los Angeles, CA
  • Greg Hale G,
    Flemington, NJ
  • Josh Siegle G,
    Homer, NY

BCS Team Award for Outstanding Teaching (9.12)

  • Cristina Camayd G,
    Weston, MA
  • Danielle Feldman G,
    Brooklyn, NY
  • Rodrigo Garcia G,
    Miami, FL
  • Kean Jaime G,
    New York, NY