Back to top

Nuclear Science & Engineering

Manson Benedict AwardFor excellence in academic performance and professional promise by a graduate student in NSE

  • Matthew Reinke G, Brighton, MA

Outstanding Student Service AwardsFor exceptional service to the department

  • Jacob DeWitte G, Albuquerque, NM (ANS co-president)
  • Jacob Dobisesky G, Harrisburg, PA (for service to Caspar community)
  • Bryan Herman G, Watervliet, NY (ANS co-president)

Outstanding TAFor exceptional contributions as a teaching assistant in the department

  • Matthew Davidson G, Cambridge, MA (TA in 22.02)

Roy Axford AwardFor excellent academic achievement by a senior in NSE

  • Vladimir Sobes ‘11, Nova Scotia, Canada

Irving Kaplan AwardFor excellent academic achievement by a junior in NSE

  • Lauren Ayers '12, Portland, ME
  • Derek Sutherland '12, Maitland, FL

Outstanding UROP AwardFor outstanding contributions to a research project by a junior or senior in NSE

  • Rosemary Sugrue '11, Coral Gables, FL

Outstanding UROP AwardFor outstanding contributions by a freshman in an NSE project or by a sophomore in NSE

  • Ethan Peterson '13, Rutland, VT

Ruth and Joel Spira Award for Distinguished TeachingAcknowledges the tradition of high quality engineering education at MIT

  • Jacopo Buongiorno, Associate Professor, Nuclear Science and Engineering

 

 

Outstanding Faculty AwardPresented by the student chapter of the American Nuclear Society

  • Neil Todreas, Professor Emeritus Nuclear Science and Engineering 

Outstanding Staff awardPresented by the student chapter of the American Nuclear Society

  • Peter Brenton

Reinhold Rudenberg Memorial PrizeAwarded by the School of Engineering for significant contributions to the advancement of energy conversion. This year the Rudenberg Memorial Prize was awarded to the group of graduate students in the Department of Nuclear Science and Engineering who created a widely-read technical blog on the accident at the Fukushima nuclear power plant.

MIT NSE Nuclear Information Hub student team:

  • Matthew Denman, NSE Affiliate, Albuquerque, NM
  • Jacob DeWitte G, Albuquerque, NM
  • Bo Feng G, Fishkill, NY
  • Nathan Gibson G, Dracut, MA
  • Bryan Herman G, Watervliet, NY
  • Stephanie Kempf G, Burke, VA
  • Stefano Passerini G, Brentonico, Italy
  • Bren Phillips G, Stockton, MO
  • Mark Reed G, Yahima, WA
  • Thomas Roomy G, Ocala, FL
  • Koroush Shirvan G, Gainesville, FL
  • Eugeny Sosnovsky G, Bothell, WA
  • Bao Truong G, Quincy, MA
  • Joseph Yurko G, Irwin, PA
  • Professor Ben Forget, faculty advisor