Back to top

Fraternities, Sororities and Independent Living Groups (FSILGs)

Panhellenic Association Awards

  • Outstanding Spirit and Participation: Alpha Chi Omega
  • Commitment to Service and Philanthropy: Sigma Kappa
  • Outstanding Campus Involvement: Pi Beta Phi
  • New Member of the Year: Daniela Yuschenkoff ’14, Kappa Alpha Theta
  • Outstanding Chapter Education: Kappa Alpha Theta

Interfraternity Council Awards

  • Chapter of the year: Kappa Sigma
  • Most Improved: Theta Delta Chi
  • Best New Member Education: Sigma Alpha Epsilon
  • Best Risk Management: Phi Kappa Theta
  • Best Scholarship Award: Phi Sigma Kappa

FSILG Honor Roll (Top third of chapters according to GPA calculations) Spring 2010

  • Alpha Chi Omega
  • Alpha Epsilon Phi
  • Alpha Epsilon Pi
  • Chi Phi
  • Epsilon Theta
  • Kappa Alpha Theta
  • Lambda Chi Alpha
  • No.6/ Delta Psi
  • Phi Beta Epsilon
  • Phi Sigma Kappa
  • Sigma Chi
  • Sigma Kappa
  • Sigma Nu
  • Zeta Beta Tau

FSILG Honor Roll (Top third of chapters according to GPA calculations) Fall 2010

  • Alpha Chi Omega
  • Alpha Epsilon Pi
  • Epsilon Theta
  • Kappa Alpha Theta
  • Lambda Chi Alpha
  • No. 6/Delta Psi
  • Phi Delta Theta
  • Phi Kappa Theta
  • Phi Sigma Kappa
  • Sigma Chi
  • Sigma Kappa
  • Zeta Beta Tau
  • Zeta Psi

 

 

 

Outstanding Alumnus/Volunteer Advisor Awards

  • Rob Calhoun ’90, Tau Epsilon Phi
  • Audrey Hendricks, Kappa Alpha Theta
  • Mariah Hoover ’08, Alpha Chi Omega
  • Carl King '65, Sigma Alpha Epsilon
  • Joe McMahon '85, Phi Sigma Kappa
  • Herb Mower '65, Sigma Chi
  • Casey Pola, Pi Beta Phi
  • Ernie Sabine '66, Student House
  • Alyse Wu ’08, Kappa Alpha Theta

Outstanding Alumnus/Volunteer Lifetime Achievement Awards

  • Joe Chapman ’79, Tau Epsilon Phi
  • Denman McNear ’48, Chi Phi

Special Recognition

  • Katie Casey Maloney, Associate Director, Students/Alumni Relations
  • Anna Takahama

FSILG Advocates

  • Dave Kennedy: Office of Student Citizenship
  • Nikki Shenefiel: Office of Student Citizenship 

Outstanding Resident Advisor Awards

  • Ryan Andrews '10, Theta Chi
  • Kenny Cheung, Theta Xi
  • Kyle Dooley, Sigma Nu
  • Kim Hunter '86, Alpha Phi
  • Alex Lue '11, Chi Phi
  • Alberto Mena '09, Theta Delta Chi
  • Folkers Rojas, Student House

Senior Legacy Awards

  • Kirsten Aarsvold, Kappa Alpha Theta
  • Chase Anderson, Sigma Alpha Epsilon
  • Artur Araujo, Delta Psi
  • Jamie Curran, Alpha Phi
  • Joseph Derosa, Phi Sigma Kappa
  • Elizabeth Eddison, Sigma Kappa
  • Sean Faulk, Theta Chi
  • Kyle Fink, Zeta Psi
  • Jessica Forster, Pi Beta Phi
  • Michelle Garber, Sigma Kappa
  • Javier Garcia, Theta Delta Chi
  • Tracey Hayse, Pi Beta Phi
  • Keone Hon, Phi Delta Theta
  • Steven Howland, Theta Chi
  • Daniel Hyatt, Kappa Sigma
  • Megan Kercher, Alpha Chi Omega
  • Stephanie Leger, Alpha Chi Omega
  • Ian Matts, Kappa Sigma
  • Jessie Mueller, Alpha Epsilon Phi
  • Spencer Parra, Sigma Nu
  • Elizabeth Pula, Kappa Alpha Theta
  • Yekaterina Radul, Epsilon Theta
  • Tony Valderrama, Epsilon Theta
  • Ken Van Tilburg, Chi Phi
  • Arti Virkud, Alpha Phi
  • Veronica Wilson, Alpha Chi Omega
  • Alice Yu, Kappa Alpha Theta

 

 

Dr. James R. Killian Jr. '26 Community Service Award

  • Kappa Alpha Theta
  • Phi Kappa Theta

Kenneth R. Wadleigh Faculty Interaction Award

  • Alpha Chi Omega

D. Reid Weedon '41 Outstanding Alumni Relations Awards

  • First Place: Phi Sigma Kappa
  • Second Place: Chi Phi
  • Honorable Mention: Phi Kappa Theta
  • Honorable Mention: Sigma Alpha Epsilon

FSILG&D Community Service Challenge 2011 Service Cup Winner

  • Sigma Alpha Epsilon

Frederick Gardiner Fasset, Jr. Award

  • Ryan Schoen '11, Kappa Sigma
  • Victoria Thomas ‘12, Kappa Alpha Theta

David N. Rogers Ideals and Values Awards

  • Pi Beta Phi
  • Sigma Alpha Epsilon