Back to top

Mechanical Engineering

Department Service Award —Recognizes Outstanding Service to the Mechanical Engineering Department
  • Erika Bildsten ’11,
    Santa Barbara, CA
  • John Boghossian ‘10,
    Beiruit, Lebanon
  • Toomas Sepp ’11,
    New Egypt, NJ
  • Katrina Schoen ’11,
    Washington Crossing, PA
  • Tish Scolnik ’10,
    Weston, CT
  • William Vega-Brown ’11,
    Salem, NJ

Meredith Kamm Memorial Award—Recognizes an Outstanding Woman Mechanical Engineering Graduate Student

  • Lisa Burton G,
    San Antonio, TX

Lauren Tsai Memorial Award—Recognizes Academic Excellence by a Graduating Senior

  • Emily Houston ’10,
    Burke, VA

School of Engineering Graduate Student Extraordinary Teaching and Mentoring Award—Established in 2006 to recognize an engineering graduate student who has demonstrated extraordinary teaching and mentoring as a teaching or research assistant

  • Amos Winter G, Chesterfield, NH

International Design Competition—2.007 Design and Manufacturing I contest

  • 1st place: Randall Briggs ’12, Port Chester, NY
  • 2nd place: Daniel Fourie ’12, San Jose, CA
  • 2nd place: Joseph Conte ’12, Branford, CT
  • 2nd place: John Romanishin ’12,
    Norman, OK

Whitelaw Prize—Awarded for Originality in 2.007 Design and Contest

  • Brett van Zuiden ’12,
    Monte Sereno, CA
  • Laura Ware ’12,
    Newton, MA

Park Award—Outstanding Performance in Manufacturing

  • Kevin Rustagi ’11,
    Houston, TX
  • Evan Schneider ’11,
    Piedmont, CA

Society of Naval Architecture and Marine Engineering Award—For an Outstanding Undergraduate in the Marine Field

  • Matthew Gildner ’11,
    Morehead City, NC
  • Leah Hokanson ’12,
    Cheonan, South Korea
Alfred A. H. Keil Ocean Engineering Development Fund Award—For Excellence in Broad-Based Research in Ocean Engineering
  • Roberto Melendez ’12,
    Santa Tecla, El Salvador

Carl G. Sontheimer Prize—Awarded for Creativity and Innovation in Design

  • Jesse Austin-Breneman G,
    New Smyrna Beach, FL
  • Barry Kudrowitz G,
    Delray Beach, FL
  • Geoffrey Tsai G,
    Etna, NH

John C. and Elizabeth J. Chato Award for Excellence in Bioengineering

  • Michaelle Mayalu ’10,
    Tucson, AZ

Luis de Florez Award—Undergraduate Design

  • Andrew Marecki ’10,
    Morris, CT

Luis de Florez Award—Graduate Design

  • Conor Walsh G,
    Dublin, Ireland

Luis de Florez Award—Graduate Science

  • Jonathan Hopkins G,
    Salt Lake City, UT
  • Robert Panas G,
    Westborough, MA

Luis de Florez Award—Audience E-Mail Competition

  • Samuel Weiss ’10, Andover, MA

Thomas Sheridan Prize —For Creativity in Man-Machine Integration

  • Gregory Tao ’10,
    Lafayette, IN

Peter Griffith Prize—Awarded for an Outstanding Undergraduate Thesis

  • Katherine Smyth ’10,
    Stillwater, MN

AMP Inc. Award—For Outstanding Performance in Course 2.002

  • Vibin Kundukulam ’11,
    Duluth, GA
  • Emily Shao ’11,
    Midland, MI
  • Richard Larson ’12,
    Springville, UT

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award—Outstanding Teaching Assistant

  • Course 2.002: Ashley Browning G,
    Kingwood, TX
  • Course 2.002: Benjamin Druecke G,
    Oshkosh, WI
  • Course 2.007: Shane Colton G,
    N. Massapequa, NY
  • Course 2.007: Mohammad Imani-Nejad G,
    Brighton, MA
  • Course 2.674: Marco Cartas-Ayala G,
    Mexico City, Mexico
Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award—Outstanding Performance, Course 2N
  • Jonathan Gibbs G
  • Roberto Urrutia G,
    Santiago, Chile
  • Louis-Philippe Menard G,
    France

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award—Academic Excellence

  • Nadia Tepper ’10,
    Mount Pleasant, PA
  • Jenna McKown ’10,
    Beorne, TX
  • Samuel Weiss ’10,
    Andover, MA

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award—Outstanding Graduate Student

  • Sheng Shen G,
    Henan, China
  • Reza Sharifi Sedeh G,
    Esfahan, Iran

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award—Outstanding Graduate Research

  • Hyukmin Kwon G,
    KyungKi, South Korea
  • J. David Smith G,
    Springboro, OH

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award— Outstanding Undergraduate Student

  • Trevor Shannon ’11,
    Charlotte, NC

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award—Outstanding Thesis

  • John A. Williams ’10,
    Somis, CA

Clement C. Burnap Award—For Outstanding Masters of Science in the Marine Field

  • Bret S. Smart G,
    Fort Myers, FL