Back to top

Mathematics

MIT’s First-Place Putnam Team: Qingchu Ren, Bohua Zhan and Yufei Zhao
Photo Courtesy the Department of Mathematics

Click here to view more photos.

Math Putnam Group
MIT Putnam Honorees
Photo Courtesy the Department of Mathematics

Click here to view more photos.

 

Jon A. Bucsela Prize in Mathematics —For distinguished scholastic achievement, professional promise and enthusiasm for mathematics
  • Yufei Zhao ‘10,
    Cambridge, Ontario, Canada

Alice T. Schafer Prize —For excellence in mathematics by an undergraduate woman in mathematics, given by the Association for Women in Mathematics

  • Charmaine Sia (co-winner) ‘10, Singapore

Association of MIT Alumnae (AMITA) Senior Academic Award

  • Charmaine Sia ‘10,
    Singapore

William Asbjornsen Albert Memorial Fellowship, selected by the Office of the Dean for Graduate Education

  • Roman Travkin G,
    Lipetsk, Russia

Charles and Holly Housman Award for Excellence in Teaching, supported by the Charles L. and Holly Housman Fund —Presented to graduate student(s) in mathematics for their skill and dedication in undergraduate teaching

  • Craig Desjardins G,
    Allendale, NJ
  • David Jordan G, Portland, OR

Charles W. and Jennifer C. Johnson Prize, established by the support of Charles (BE ’55) and Jennifer Johnson —Given to a graduate student in mathematics for an outstanding paper accepted for publication in a major journal

  • Roman Travkin G,
    Lipetsk, Russia
The Seventieth William Lowell Putnam Mathematical Competition —The MIT Putnam Team Placed First
  • Qingchun Ren ’10
    Tianjin, China
  • Bohua Zhan, ’10,
    Summerfield, NC
  • Yufei Zhao ’10,
    Cambridge, Ontario, Canada

Putnam Fellows: Included two (out of a total of five) from MIT

  • Qingchun Ren ’10
    Tianjin, China
  • Yufei Zhao ’10,
    Cambridge, Ontario, Canada

2010 Mathematical Contest in Modeling, given by the Consortium for Mathematics and its Applications Meritorious Winners Category: 3 MIT Teams:
Team:

  • Fan Wei ’12,
    Beijing, China
  • Jin Wan ’12,
    Queens, NY
  • Benjamin Lerner ’12,
    Brooklyn, NY

Team:

  • Mengjie Ding ’12,
    Shanghai, China
  • Qingchun Ren ’10
    Tianjin, China
  • Jingxiao Lu ’13,
    Chengdu, China

Team:

  • Jayson Lynch ’12,
    Albuquerque, NM
  • Marcel Nunez ’12,
    Parkland, FL
  • Jonathan Mei ’13,
    Gainsville, FL
Hartley Rogers Jr. Family Prize, given to the top undergraduate-graduate team(s) in the Summer Program in Undergraduate Research
Team:
  • Asilata Bapat, ’10,
    Pune, India
  • David Jordan: G
    Portland, OR

Team:

  • Gabriel Bujokas, ’10,
    Sao Paulo, Brazil
  • Qian Lin, June 2010 doctoral candidate,
    Changde, China

Team:

  • Shaunak Kishore ’12,
    West Chester, PA
  • Hoda Bidkhori , September 2010 doctoral candidate, Mashhad, Iran